Uputstva

Uputstvo za monitoring vilinih konjica (Odonata)

Za monitoring na području Parka prirode „Rijeka Zeta“ odabrano je 5 vrsta vilinih konjica koje žive na različitim staništima:

Cordulegaster heros – Veliki potočar, naseljava velike izvore i potoke i male rijeke; Cordulegaster bidentata – Dvozubi potočar, naseljava male izvore i potoke; Gomphus schneiderii – Primorski riječni konjic, naseljava rijeke; Aeshna isoceles – Močvarna kraljica, naseljava bare i močvare obrasle vegetacijom i Caliaeshna microstigma – primorska plemkinja, koja naseljava velike izvore i potoke i male rijeke sa dnom obraslim mahovinama i vodenom vegetacijom.





Monitoring vilinih konjica sprovodi se od Juna do Septembra. Jedinke se broje duž transekta u zavisnosti od dužine toka ili širine vodenog objekta, maksimalno do 100 m. Transekt se dijeli na odjeljke od 20 – 25 m. Širina transekta se uzima u zavisnosti od vrste i staništa. Za velikog potočara i primorskog riječnog konjica iznosi 5 m u kopnenom dijelu i 2 m iznad vode. Za dvozubog potočara i primorsku plemkinju širina transekta iznosi 5 m u kopnenom dijelu, a u vodenom dijelu od 0,2 do 2 m u zavisnosti od širine izvora ili potoka. Za močvarnu kraljicu širina transekta iznosi 5 m u kopnenom dijelu i 10 m iznad vode. Brojanje duž transekta se sprovodi dva puta istim pravcem, pri čemu se na krajnjoj tački transekta pravi pauza od 20 minuta kako bi se uznemirene jedinke smirile.


Sakupljanje odraslih jedinki radi određivanja prisustva vrste sprovodi se entomološkom mrežom. Nakon određivanja, adulti se puštaju. U zavisnosti od osposobljenosti posmatrača/istraživača, podaci se upisuju u aplikaciju.


Ukupan broj jedinki dobija se sabiranjem prosječnog broja jedinki po ponavljanju na svim odjeljcima transekta.

Autor:
EnvPro Admin